Haber

CHP Milletvekili Yontar’dan emekli maaşı artışına tepki

Erdoğan DEMİR / EDİRNE (İGFA) –CHP Tekirdağ Milletvekili Nurten Yontar, dün yapılan Kabine toplantısının ardından emekli maaşlarına yapılan zamla ilgili açıklamaya tepki göstererek, “Bu artış, emekliliği hak eden insanlarımızla alay ediyor gibi görünüyor.”

CHP Milletvekili Yontar, emeklilerin yaşadığı ekonomik sıkıntılar dikkate alındığında bu artışın en az 20 yıldır bu devlete prim ödeyen ve emekliliği hak eden halkımızla alay ediyor gibi göründüğünü belirterek, “Emeklilerimiz bu dönemde yeterli desteği alamadılar. AK Parti hükümeti ekonomik açıdan güçlü ve güçlü bir süreçten geçti dedi.

Emekli maaşlarının taban fiyat seviyesinde olması gerektiğini belirten Yontar, “10 yıl önce asgari ücretin üzerinde olan emekli maaşları artık asgari ücretin çok altında. “Emeklilerimizi bu duruma mahkum etmek kabul edilemez” dedi. Ayrıca hükümetin dış yardımları ve diğer harcamalarına da değinen Nurten Yontar, devletin her şeye para bulduğunu ancak emeklilerin hak ettiği refahı sağlamakta yetersiz kaldığını belirterek, bu durumun emeklilere ve emeklerine saygısızlık olduğunu kaydetti.

Yontar, yüksek enflasyon karşısında emeklilere verilen zam ve maaşların yetersiz olduğunu vurgulayarak, “2024 yılı emekli yılı ilan edilirken, emeklilerimizin gerçek refah içinde yaşayabilecekleri koşulların sağlanması gerekiyor. “En az 12 bin lira, enflasyon farkı, refah payı gibi adımların atılması gerekiyordu” dedi. Hükümetin emeklilere yönelik politikalarını eleştiren Yontar, emeklilerin daha uygun şartlarda yaşaması için gerekli adımların atılması çağrısında bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu